The Hon. Natalie Hutchins MP | Minister for Education and Minister for Women
Victorian State Government

The Hon. Natalie Hutchins MP, Minister for Education and Minister for Women, Victorian State Government

Minister Hutchins is the Member for Sydenham and was elected to the Victorian Parliament as the Member for Keilor in 2010. She has been Minister for Education and Minister for Women since June 2022. 

Minister Hutchins previously served as Minister for Local Government from December 2014 to September 2017, Minister for Aboriginal Affairs and Minister for Industrial Relations from December 2014 to December 2018, Minister for Women and Minister for Prevention of Family Violence from September 2017 to December 2018, and Minister for Crime Prevention, Minister for Corrections, Minister for Youth Justice and Minister for Victim Support from June 2020 to June 2022.

The Minister for Education oversees Victoria’s Education State reforms and is responsible for providing education to more than a million Victorian students. This portfolio includes government investment in school infrastructure and programs.

Appearances:



Day 1 @ 08:40

Ministerial Address

last published: 11/Aug/22 02:45 GMT
last published: 11/Aug/22 02:45 GMT

back to speakers