2018 SHORTLIST

 
 
 
Congratulations to all shortlisted entries!
 

The UX Award: 
Telia Carrier
Taiwan Mobile: Customer Service App (TWM CS App)
TM: Service Culture Internalization
Far EasTone Telecommunications: The FET CCIPS

Digital Lifestyle Award: 
Ooredoo Maldives
Ooredoo Myanmar: M-Pitesam
PCCW Global: Mobile Payment Solutions

Best Enterprise Service: 
Singapore Telecommunications Limited: Singtel Managed Security Services
Bridge Alliance: Regional Mobility Central Service Tools
Orange Business Services: Flexible SD-WAN
Telstra: Managed Security Service
Airtel Business: Content Distribution Service

The Cloud Infrastructure Award: 
Colt Technology Services: Dedicated Cloud Access On Demand
CITIC Telecom CPC: SmartCLOUD & SmartCLOUD Professional Service
Equinix: Cloud Exchange Fabric (ECX Fabric)
GlobeNet: Expanding IaaS and Cloud Solutions in the Americas

The NFV Innovation Award: 
Centina: vSure 2.0
Netcracker Technology: NEC/Netcracker NaaS
VMware: NSX SD-WAN by VeloCloud
Verizon: VISDM
MYCOM OSI: Experience, Analytics and Assurance (EAA)
Huawei: MEC@CloudEdge Solution

Most Innovative IoT Solution: 
Huawei: Building Fully Connected World With Huawei NB-IoT
NCS Pte Ltd: Bridgestone Tirematics
Cisco: Kinetic
Tata Communications: MOVE
Vodafone UK: V by Vodafone

The Innovation Award - Operator: 
Vodafone UK: V by Vodafone
Deutsche Telekom AG: The European Aviation Network (EAN)
NTT Communications Corporation: COTOHA
HGC Global Communications Limited
Singapore Telecommunications Limited: Singtel Flagship Store Transformation
Virtual1 Ltd: Software Defined UK Carrier Network

The Innovation Award - Vendor: 
Openet: Digital Business Platform
Accedian: SkyLIGHT PVX
MYCOM OSI: Experience, Analytics and Assurance (EAA)
Huawei Technologies Co, LTD: 5G Oriented LTE Capacity Evolution Solution
Content Guru: Storm
Sigma Systems: Create-Sell-Deliver Portfolio
Mojio: Open Platform and Mobile Apps for Connected Cars
Dali Wireless: Dali Matrix

The Social Contribution Award: 
Turkcell: Dronecell for Emergency Cases
Smart Communications: Smart School-in-a-Bag
Digicel Group: Building Dominica Back Better
Viettel Group: Operation Healthy Heart
Mahindra Comviva: EcoCash powered by mobiquity Money

The Broadband Pioneer Award: 
GlobeNet: PoP-to-Pop capacity upgrade of the LatAm Network
JT: Gigabit Project
Hyperoptic Ltd
Digital Scotland Superfast Broadband
ZTE Corporation: eWBB Solution

Best Network Transformation Initiative:
Virtual1 Ltd: Software Defined UK Carrier Network
Epsilon: Infiny
China Mobile Hong Kong (CMHK) & Huawei: Core Network Cloud Transformation
JT: Full-Fibre Network
Openreach: Ethernet Services
Ooredoo Qatar: Live 5G Network

Digital Transformation Award:
Evolving Systems: Orange Thank You Loyalty Program
Saudi Telecom Company: STC WBU BSS Digital Transformation
Airtel Business: Carrier Digital Platform
Netcracker Technology: NEC/Netcracker NaaS
HKT in partnership with Huawei: Project Earth


The Platform Award:
Content Guru: Storm
Telstra: Programmable Network
VMware: vCloud NFV Integrated OpenStack Carrier Edition
Cisco Jasper: Control Center
PCCW Global: Console Connect 

The Smart Cities Award:
Sponsored by Nokia  

CBNL: Smart City Network in Rzeszow, Poland
Ooredoo Qatar
Trafficware and SWIM.AI: TidalWave
Cisco: Kinetic for Smart Cities

Regional Wholesale Operator:
Liquid Telecom
GlobeNet
Optus Wholesale
Orange Wholesale France
Deutsche Telekom International Wholesale Business

Best Wholesale Operator: 
Vodafone Carrier Services
Deutsche Telekom AG: International Wholesale Business
PCCW Global
Verizon: Partner Solutions
Telia Carrier
Colt Technology Services: Optical Product Portfolio

5G Leadership Award: 
Worcestershire 5G Consortium
Ooredoo Qatar
BT Mission Critical Use Cases, with Verizon, Ericsson, KCL and Unmanned Life
5G-Crosshaul
KT: Pyeongchang 5G

Best Operator In An Emerging Market: 
GlobeNet
Telin
Smart Communications
Orange
Ooredoo Myanmar

Best Operator: 
NTT Communications Corporation
Ooredoo Group

The Users' Choice Award: 
AT&T Communications
BT Global Services
NTT Communications
Orange Business Services
Singtel
Tata Communications
Telefonica
Verizon

Woman In Telecoms Award:  
Metaswitch Networks: Micaela Giuhat, VP of Product Management
Sigma Systems: Catherine Michel, CTO
The Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia: Dr. Nino Kubinidze


CTO of the Year:
Sponsored by Tata Communications Transformation Services  

Telin: Nanang Hendarno
Virtual1: James Hickman
Airtel: Abhay Savargaonkar
Turkcell: Gediz Sezgin
BT: Howard Watson

CEO of the Year: 
Hyperoptic: Dana Tobak
Telin: Faizal Rochmad Djoemadi
Ooredoo Group: Sheikh Saud Bin Nasser Al Thani